Covid Salgını ve Reformer Pilates

Kanada’daki salgının başlangıcında COVID-19 teşhisi konan hasta 60 gün hastaneden kaldıktan taburcu olmuştu Bu hasta hepimizin hakkında çok şey duyduğu COVID-19 kabusu yaşadı. Koku ve tat alma duyusunu kaybetti; nefes almakta zorlandı ve yoğun bakım ünitesinde oksijen verildi; ağrılı, keskin bir öksürük yaşadı; ciğerleri kısmen çöktü; ve aylarca aile ve arkadaşlardan izole edilmiş, günde 12 saat yüzüstü pozisyonda tutuldu.

Sonunda Toronto’daki bir rehabilitasyon hastanesi transfer olduğunda, net düşünmekte ve kelimeleri oluşturmakta zorluk çektiğini keşfetti. Daha sonra kendisine COVID-19’dan edinilmiş bir beyin hasarı teşhisi kondu ve bu da beyin işleyişinde bu geçici değişikliklere yol açtı.

Hastaya, reformer cihazını da içeren içeren yoğun bir rehabilitasyon programına başlandı. “Reformer mükemmel bir çözümdü çünkü onu sırtüstü tutabiliyordum, bu da kendine güvenli bir şekilde meydan okumasını sağlıyordu. Haftalar geçtikçe oturarak ve ayakta çalışmayı da ekledik. 

Hasta, Reformer üzerinde çalıştığından beri dayanıklılığında ve genel kondisyonunda önemli bir gelişme gördü. Tedavisinin sonunda sol tarafında gücü, koordinasyonu ve dengesi neredeyse tamamen düzeldi.

Kaynak: https://www.merrithew.com/blog/post/2021-03-18/how-the-pilates-reformer-helped-this-covid-19-patient-during-her-months-long-recovery Erişim Tarihi 09.08.2021